By Yogani from aypsite.org
Powinno się zacząć te lekcje od Lekcji 10 (pierwszej w tej serii) – Dlaczego Ta Dyskusja?
Pytanie: Jestem trochę zdezorientowany tym, jak powinniśmy odnosić się do sutr. Promieniowanie i Jedność są dla mnie bardzo niejasne i ambiwalentne – dla mnie są to w zasadzie słowa kontekstowe, w których Miłość jest oczywista. Dlaczego wybieramy konkretne sutry, na przykład Siła – ktoś mógłby argumentować, że zwinność może być bardziej użyteczna. A co z pratjahara i akasha? Jeśli nigdy nie doświadczyłeś takich rzeczy, są one tak samo bez znaczenia jak mantry. Skąd zatem bierze się ostateczny efekt? Czy możesz dodać osobiste sutry, czy jest to niebezpieczne? Niektórzy ludzie mogą na przykład pragnąć w sobie więcej pokory. Mam nadzieję, że pomoże to w uzupełnieniu luk w moim rozumieniu. Dziękuję za cały czas poświęcony tej grupie – to prawdziwa kopalnia złota!
Odpowiedź: Na początku myślałem o podaniu konkretnych definicji dla każdej sutry, ale zdecydowałem się tego nie robić, ponieważ każda osoba znajdzie swoją własną „ekologię” ze znaczeniami w swoim własnym języku i kulturze, tak jak ty znajdujesz swoją teraz. Jest tak jak powinno być. Pewne osadzanie się w czasie jest normalne.
Ktoś inny napisał, że nie wie, czym jest Miłość, i cała reszta mu się spodobała. Zatem każdy będzie inny. Indywidualne znaczenia nie są tak istotne, jak ogólna praktyka, ponieważ każdy w końcu osiągnie swoje własne, właściwe znaczenia. Samyama będzie stymulować wzrost wewnętrznej ciszy za pomocą pełnego zakresu sutr, które razem wzięte oczyszczają i otwierają cały układ nerwowy.
Jeśli chodzi o zmianę sutr, to zależy od ciebie. Jeżeli dla Ciebie w „Miłości” nie ma „pokory”, to dodaj ją. Jeśli „Promieniowanie” nie jest jasne, użyj „Boskiego Blasku” lub „Wypływającego Światła”. Jeśli „Jedność” jest niejasna, użyj „Połączeni”. A może te wyjaśnienia dadzą Ci komfort w korzystaniu z oryginałów.
Akashę najlepiej rozumieć jako żywą przestrzeń wewnętrzną – żywą pustkę. Prawie czysta świadomość błogości. Tym właśnie jest nasze ciało – energią w ogromnej pustej przestrzeni. Nie ma tu nic wielkiego. Tylko pojawienie się czegoś. Akasha to właśnie oznacza. Następnie w sutrze „Akasha – Lekkość Powietrza” pozwalamy temu odejść w ciszę i wszystko w nas porusza się, aby zamanifestować lekkość. Uff! Nie przejmuj się zbytnio znaczeniami. Niezbędna wiedza jest w środku. Nie trzeba wiele, aby obrać właściwy kierunek.
Pratjahara nie jest oferowana jako sutra – jest to „Wewnętrzna zmysłowość”, która ożywi zmysły do wewnątrz. Mniej więcej miesiąc temu (#121) pojawiła się lekcja na temat pratjahary, która powinna wyjaśnić znaczenie tego. Zostało to również omówione w przedostatniej lekcji na temat ośmiu części jogi.
Wybieranie sutr nie jest nauką ścisłą. Przygotuj dla siebie dobrą listę i postępuj zgodnie z nią. Nie można zbytnio odbiegać od wyznaczonego celu, jeśli pozostaje się przy podstawowym zakresie znaczeń. W Joga Sutrach Patanjalego jest ich o wiele więcej, o wiele bardziej abstrakcyjnych niż te tutaj podane. Chodzi o to, aby objąć całe ciało/umysł/serce i stymulować poprzez nie wewnętrzną ciszę. To oczyści i otworzy ważne kanały (nadis) w układzie nerwowym. Kiedy już oswoisz się z samjamą, sugeruje się, abyś nie zmieniał często sutr. Chcemy zejść głęboko, a to będzie trudne, jeśli będziemy ciągle zmieniać miejsce kopania. Z tego samego powodu pozostajemy stabilni przy naszej mantrze, z wyjątkiem okazjonalnych ulepszeń, gdy jesteśmy gotowi na „zmianę biegu”, aby poszerzyć naszą obecność w świadomości czystej błogości.
W miarę jak twój nawyk samjamy będzie się rozwijał poprzez codzienną praktykę, stopniowo odkryjesz, że całe twoje myślenie i odczuwanie podczas codziennych czynności naturalnie ma swoje źródło głębiej we wnętrzu. Na tym właśnie polega największa korzyść z praktyki samjamy. Kultywuje nawyk życia i wyrażania się z poziomu boskiej ciszy w nas. Wtedy we wszystkim, co robimy, odnajdujemy coraz większy sukces i szczęście. Kultywujemy nawyk myślenia i działania. Tak więc, chociaż wybór każdej sutry jest ważny, tak naprawdę zależy nam na ogólnych efektach pełnego zakresu sutr w naszym codziennym życiu.
Pytanie: Dziękuję bardzo za odpowiedź. To wyjaśniło sprawę. Zastanawiam się tylko, niektórzy ludzie mówią, że akasha ma znaczenie ducha. Jest to piąta tattva, w europejskiej tradycji ezoterycznej odpowiednik ducha piątego żywiołu – władcy pozostałych żywiołów. Nie znam indyjskich słów, ale i tak jest to interesujące.
Odpowiedź: Akasha jest ostatnim punktem wyjścia przed niezamanifestowaną świadomością czystej błogości, nieskończoną ciszą w nas, która jest esencją wszystkiego, co istnieje. We wszystkich tradycjach istnieje konieczność przypisywania mitologicznych bóstw, władców, autorytetów różnym poziomom funkcjonowania w przyrodzie. Ma to związek z naturalną ludzką potrzebą ishty (wybranego ideału), która stymuluje bhakti i rozwój duchowy. W ten sposób działa bhakti i bardzo ważne jest, abyśmy mieli ją w jakiejś formie. Jednakże nie chcemy zatracać się w wzlotach bhakti podczas praktyki samjamy. Po prostu z łatwością podnosimy sutrę bardzo słabo i pozwalamy jej odejść w ciszę. Ważne jest, aby podczas samjamy nie faworyzować lotów kontemplacyjnych ani rytuałów uwielbienia. Możemy to zrobić później. Samjama, podobnie jak głęboka medytacja, jest specyficzną praktyką, którą preferujemy podczas jej wykonywania.
Ciało jako „akasha” (życie w pustej przestrzeni) jest pierwszym krokiem dwuczęściowej sutry lekkości. Druga część, „lekkość powietrza”, porusza wewnętrzną ciszę, a wraz z nią nasze ciało akashy. Ale może się to wydarzyć tylko wtedy, gdy pozwolimy, aby sutra odeszła w ciszę. Podobnie jest z wszelkimi boskimi objawieniami, które obejmują wszystko w kosmosie. Wszystko, co widzimy i znamy, emanuje z wibracji wypływających z czystej świadomości błogości.
Jana 1.1: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo… Wszystko przez Słowo powstało…”
Za wszelkimi doczesnymi manifestacjami stoją podstawowe zasady samjamy.
Dla naszego oświecenia możemy wejść w ten boski proces twórczy w nas samych.
Guru jest w Tobie.