By Yogani from aypsite.org
Powinno się zacząć te lekcje od Lekcji 10 (pierwszej w tej serii) – Dlaczego Ta Dyskusja?
Pytanie: Moje pytanie dotyczy Bhakti ?? Jest ona opisana jako Miłość do Boskości, która może być miłością do ludzi, natury i wszystkich przejawów. Czasami jest ona postrzegana jako pewna praktyka, taka jak intonowanie lub siedzenie i śpiewanie duchowych pieśni. Bhakti jest tak bardzo reklamowana, zastanawiam się, jak ją naprawdę praktykować. Kochać „Boga” to abstrakcja. Możesz kochać cechy Boga, takie jak bezwarunkowa miłość, Przewodnictwo, Światło, a zatem pragnąć być w obecności Boga i myśleć o Bogu, będąc zaabsorbowanym przez Boga. To słowo „bhakti” jest jednak tylko słowem, co to jest?
Odpowiedź: Bardzo dobre pytanie. Miłość do Boga (bhakti) może być bardzo abstrakcyjna. Mglista nawet. Jest tak wiele zewnętrznych form bhakti, tyle ile jest ishta (wybranych ideałów) i atrybutów, które możemy sobie wyobrazić. Bez limitu! W tych lekcjach nie zajmujemy się tym zbytnio. Jest to prowincja tradycji religijnych. Dla tych, którzy uwielbiają czcić w swojej tradycji, jest to bardzo dobre. Dla tych, którzy nie są skłonni do tego, nie jest to koniec świata. Joga może bardzo dobrze rozwijać się z formami kultu lub bez nich. Joga działa tak czy inaczej.
Rodzaj bhakti, o którym mówimy w tych lekcjach, to rodzaj „z bliska i osobisty”. Jest to podejście nie sektariańskie. Tutaj bhakti dotyczy ciebie, twojego układu nerwowego, twoich pragnień, twoich praktyk i twoich doświadczeń. Kiedy mówimy tutaj o bhakti jako o „miłości Boga”, mamy na myśli, jakie jest nasze najwyższe pragnienie? Jaki jest najwyższy ideał, do którego dążymy? Może jak dotąd to pytanie, na które chcemy odpowiedzieć, to na przykład: „Czy jest coś więcej?” Jeśli z szczerością zadamy to pytanie w sercu i oddamy je emocjom, będziemy mieli dobrą bhakti. Prawdziwa bhakti jest bardzo osobista. Chodzi o nasze najgłębsze pragnienie, aby stać się czymś więcej w naszym życiu. Chodzi o chęć poznania prawdy i wykorzystywania naszych emocji, aby się do niej zbliżyć. Może to być tak proste, jak nagie pragnienie – głodne chęci poznania. To jest bhakti. Lub może być bardzo zaangażowana jako związek z naszym wybranym ideałem, naszym ishta. To też jest bhakti. Niezależnie od tego, w jaki sposób ona występuje, proces jest taki sam – emocje są zaprzęgnięte do ideału, który porusza energię przez nasz układ nerwowy, oczyszczając go i otwierając.
Kiedy tęsknota jest silnie wyrażona głęboko w naszym sercu, rzeczy się dzieją. Odpowiedzi zaczną nadchodzić. Praktyki przychodzą do nas. Potem zaczynamy się otwierać i chcemy iść wyżej. Wtedy będzie więcej otwarcia, więcej odpowiedzi, więcej praktyk. Tak właśnie. Bhakti jest jak magia. Odpowiada to otwarciu naszego układu nerwowego. Nazwaliśmy układ nerwowy bramą do nieskończoności. To idzie w obie strony. Widzimy nieskończoność poprzez nasz układ nerwowy, gdy się oczyszcza. I Bóg może wejść przez nasz układ nerwowy. Bóg wchodzi jako bhakti do naszego serca. Bóg, guru i bhakti w nas samych są tym samym. To nieskończone, jest to odpowiedź na nasz wewnętrzny płacz, wchodzący przez bramę naszego układu nerwowego.
Możesz zapoznać się z następującymi poprzednimi lekcjami, aby uzyskać więcej informacji na temat podejścia, jakie przyjmujemy tutaj do bhakti:
# 12 – Podstawowy Składnik – Pragnienie
# 67 – Bhakti: Nauka Oddania
# 68 – Związek Traumatycznych Doświadczeń Z Bhakti
# 88 – Magia Bhakti
# 109 – Bhakti, Medytacja I Wewnętrzna Cisza
Dynamika bhakti wplata się także w wiele innych lekcji. Duchowe pragnienie pojawia się naturalnie, gdy otwiera się nasz układ nerwowy, a nasze praktyki są powiązane z naszym rosnącym pragnieniem. Jest to osobisty proces dla każdego z nas, ale łatwo go rozpoznać na różnych etapach. Wcale nie abstrakcyjnie lub mgliście.
Skierowane pragnienie jest niezbędnym składnikiem wszystkich praktyk duchowych. Jednak nie w rzeczywistym wykonaniu praktyk. Podążamy zgodnie z procedurą każdej praktyki, którą stosujemy, zgodnie z jej szczególną formą, bez względu na to, czy jest to medytacja, pranayama, bandha, mudra, asany, itp. To bhakti prowadzi nas do naszego pokoju medytacyjnego. Następnie z łatwością faworyzujemy konkretną zaawansowaną praktykę jogi, którą wykonujemy. Ćwiczenia mają na celu równomierne otwieranie naszego układu nerwowego każdego dnia, miesiąca i roku. Wykonujemy je więc dokładnie, zgodnie z procedurami omówionymi w lekcjach. Następnie mamy stale oczyszczający i otwierający się układ nerwowy, rosnące pragnienie prawdy i oświecenia, i zawsze pragniemy przejść na wyższy poziom praktyk. I tak to idzie w górę i w górę.
Guru jest w Tobie.