By Yogani from aypsite.org
Powinno się zacząć te lekcje od Lekcji 10 (pierwszej w tej serii) – Dlaczego Ta Dyskusja?
Dzięki medytacji i oddychaniu kręgosłupem dokonujemy globalnego sprzątania w układzie nerwowym, jednocześnie stymulując i równoważąc w nas boskie energie. Oprócz tych dwóch wspaniałych globalnych praktyk, dodaliśmy serię mudr, bandh i asan, aby bezpośrednio ukierunkować określone obszary ciała, górę i dół. Dzięki kumbhace (zatrzymaniu oddechu) w yoni mudra znacznie zwiększyliśmy stymulację kundalini i przepływ prany w nerwie rdzeniowym i poza nim. Następnie dodaliśmy nauli i rozpoczęliśmy ukierunkowaną praktykę, aby jeszcze bardziej podnieść kundalini z obszaru miednicy, przez brzuch i w kierunku serca.
Teraz, mając to wszystko za pasem, jesteśmy gotowi skierować przepływ energii między sercem a głową. To jest obszar dynamicznej jalandhary. Nauczyliśmy się statycznej bandhy jalandhara z yoni mudra kumbhaka. Pozwala brodzie opuścić się do wygodnej granicy w kierunku klatki piersiowej. Teraz użyjemy to w bardziej dynamiczny sposób. Efektem będzie stymulacja ruchu prany między sercem a głową. Nazywam to „pompą podbródkową”, ponieważ podczas tej praktyki prana jest pompowana w górę i w dół między sercem a głową, że aż trudno uwierzyć. To prawdziwa praktyka oczyszczania i stymulacji energii dla górnej części ciała i głowy.
Dodamy nową sesję kumbhaki z pompą podbródkową. Więcej o logistyce później. Na razie zrobimy to samo, co w przypadku yoni mudra kumbhaka, z wyjątkiem tego, że nie będziemy używać palców na oczach lub nosie. Chcemy, aby głowa mogła swobodnie się poruszać.
Te same wytyczne podane dla yoni mudra kumbhaka mają tutaj zastosowanie, jeśli chodzi o praktykowanie wstępnych, stabilnych praktyk oraz brak problemów zdrowotnych, które mogłyby zostać pogłębione przez zatrzymanie oddechu. Powinieneś być stabilny we wszystkich aspektach yoni mudra kumbhaka, zanim spróbujesz pompy podbródkowej. Dodatkowym środkiem ostrożności w przypadku pompy podbródkowej jest to, że nie powinieneś mieć żadnych dolegliwości związanych z szyją lub głową, które mogłyby ulec pogorszeniu przez poruszanie głową.
Siedzimy więc w siddhasanie. Standardowy wdech wykonujemy od nasady w górę nerwu rdzeniowego do punktu między brwiami i wstrzymujemy oddech zamykając tchawicę w gardle w sposób, w jaki wstrzymujemy oddech za pomocą nagłośni. Następnie wykonujemy mulabandha, uddiyana, sambhavi i kechari i patrzymy z uwagą przez trzecie oko, tak samo jak w yoni mudra kumbhaka. Podczas pompy podbródkowej nasze dłonie swobodnie spoczywają na kolanach lub udach.
Teraz zaczynamy powoli obracać głowę w lewo, potem do tyłu, potem w prawo, a następnie pozwalamy, aby „opadała” w dół w kierunku klatki piersiowej w szybszym ruchu opadającym, przesuwając się po dole od prawej do lewej i wracając w górę lewą strona koła, zwalniając, a następnie okrążając i opadając znowu i znowu, i tak dalej. Wykonujemy więc powolne kółko głową, z wyjątkiem szybszego opadania w dół w kierunku klatki piersiowej od prawej do lewej. Wykonujemy ten okrężny ruch głowy, kiedy jesteśmy gotowi wypuścić naszą kumbhakę na wygodnym limicie i wracamy z oddechem w dół kręgosłupa. Utrzymujemy głowę w ruchu, gdy ponownie się napełniamy, wznosząc się z oddechem w górę nerwu rdzeniowego. Następnie, gdy znów jesteśmy pełni, odwracamy kierunek rotacji głowy, więc opadamy od lewej do prawej, gdy schodzimy w kierunku klatki piersiowej. Kontynuujemy w ten sposób, aby zatrzymać oddech i dopóki znowu nie zrobimy wydechu i wdechu. Następnie, gdy jesteśmy już pełni, ponownie zmieniamy kierunek głowy. I tak dalej, obracając się w lewo przy pełnym oddechu kumbhaka, w prawo przy następnym oddechu kumbhaka i tak dalej, zmieniając kierunek rotacji głowy za każdym razem, gdy ponownie napełnimy się powietrzem. To jest pompa podbródkowa.
Porozmawiajmy teraz o kilku szczegółach. Kiedy uczymy się po raz pierwszy, ograniczamy tę praktykę do czterech oddechów. Później, kiedy już się z tym pogodzimy, możemy przełączyć się na zegar i robić to przez pięć minut, a ostatecznie dziesięć minut, używając własnego tempa, aby tam dotrzeć. Pompę podbródkową wykonuje się zaraz po oddychaniu kręgosłupem, tuż przed medytacją. Kiedy dodamy pompę podbródkową, przenosimy naszą yoni mudra kumbhaka do końca naszej praktyki, po medytacji i przed odpoczynkiem. Nie ma zmian w praktyce yoni mudra kumbhaka. Przesuwa się tylko na inną pozycję w naszej rutynie. Mamy więc kumbhakę z pompą podbródkową przed medytacją i kumbhakę z yoni mudrą po medytacji. W tym połączeniu kryje się wielka moc.
Pompa podbródkowa będzie początkowo wydawała się nieporęczna. Wiedziałeś, że tak będzie, prawda? Trzeba się do tego przyzwyczaić. Warto podjąć wysiłek, aby dokonać korekty. Niczego nie narzucamy. Nigdy nie wykraczamy poza wygodny zakres ruchu naszej szyi. I idziemy powoli, uważając, żeby się nie przemęczać. Wraz z praktyką zakres ruchów naszej głowy będzie się stopniowo zwiększał. Z czasem nasz podbródek może zbliżyć się lub nawet dotknąć górnej części klatki piersiowej, gdy schodzimy w dół. Ale nie spiesz się. Możemy nigdy nie zajść tak daleko i to jest w porządku. Jak zawsze w jodze , nigdy nie przekraczamy wygodnego limitu. Zawsze zaczynaj od mniejszego ruchu głowy i pozwól mu rosnąć naturalnie i stopniowo podczas sesji do wygodnego limitu. Pompa podbródkowa będzie działać optymalnie właśnie tam. Podczas pompowania podbródka możesz zauważyć jakiś hałas lub uczucie w klatce piersiowej. To normalne. Za mostkiem może brzmieć jak uderzanie lub chrupanie. Twoja szyja też może trochę chrupać, co również jest normalne. Ale dyskomfort nie jest normalny, więc jeśli go masz, natychmiast się wycofaj. Nie przesadzaj z pompą podbródkową. Dojście do tego zajmie trochę czasu. Bądź bardzo ostrożny i pamiętaj, aby używać samodzielnego tempa, utrzymując się w wygodnym zakresie ruchu. Pamiętaj, że podczas naszej kumbhaki z pompką podbródkową nadal używamy wszystkich pozostałych wskazanych mudr i bandh. I oczywiście, jesteśmy w siddhasanie przez całą naszą rutynę, o ile wygodnie w niej przebywamy.
Czego możemy doświadczyć w wyniku dynamicznej jalandhary – pompy podbródkowej? Jeśli masz aktywną kundalini w twoim ciele, trochę prany poruszającej się w układzie nerwowym, pompa podbródkowa zrobi dwie rzeczy. Po pierwsze, mocno sprowadza pranę w okolice serca, gdzie łączy się z praną unoszącą się przez brzuch z obszaru miednicy. Są to dwa różne rodzaje prany, charakteryzujące się energetycznymi polaryzacjami w ciele. Po drugie, pompa podbródkowa w dużych ilościach przeniesie połączone prany z serca do głowy. Jeśli kundalini jest aktywne w ciele, głowa poczuje się tak, jakby była napełniona życiowymi esencjami i światłem. Każda jama w głowie zaświeci się. Nawet zatoki mogą mieć takie odczucia. Może być trochę dziwnie, ale dziwność szybko mija. Jeśli kundalini nie jest jeszcze bardzo aktywna w ciele, pompa podbródkowa ułatwi jej pobudzenie wraz ze wszystkimi innymi zastosowanymi środkami. Wszystko jest połączone. To tylko kwestia czasu, kiedy tak wiele aspektów układu nerwowego jest stymulowanych.
Na początku mogą wystąpić pewne skutki uboczne pompy podbródkowej. Nie powinny trwać długo. Mogą wystąpić pewne zawroty głowy. Może lekki ból głowy. Może prądy energetyczne, których wcześniej nie doświadczano w górnej części ciała i głowie. Jest to potężna praktyka i staramy się przebić na wyższy poziom funkcjonowania naszego układu nerwowego, więc na drodze może być kilka wybojów. Z tego powodu możesz chcieć rozpocząć praktykę pompowania podbródka po raz pierwszy w weekend, kiedy obowiązki będą mniejsze. Bądź metodyczny i nie przesadzaj. Jeśli jakiekolwiek objawy staną się nieprzyjemne, natychmiast przerwij ćwiczenie i daj sobie czas na powrót do zdrowia. Wtedy możesz wrócić później i spróbować ponownie, powoli. Szanuj swoje ograniczenia i korzystaj z własnego tempa. W przypadku pompy podbródkowej bardzo ważna jest samodzielna stymulacja. Dzięki tej praktyce przenosimy dużo energii w górę przez kanały, w których energii nie była wcześniej w takich ilościach. A mamy do czynienia z delikatnymi elementami naszej anatomii, naszej szyi i głowy. Jeśli chcemy oświecenia, musimy pchnąć drzwi, aby poruszające się w nas energie duchowe mogły odnaleźć swoje naturalne neurobiologiczne funkcjonowanie. Pompa podbródkowa to potężny sposób na otwarcie drzwi między sercem a głową.
Kontynuując codzienne stosowanie pompki podbródkowej, zauważymy wzmocnienie w klatce piersiowej, szyi i głowie. Jest to duchowe wzmocnienie, ponieważ prana przepływa przez nas, kierując się nowymi drogami. Nasze serce napełnia się potężną i namacalną miłością. Nasza duchowa wizja wzmocni się. Trzecie oko jest bezpośrednim odbiorcą zwiększonego przepływu energii, podobnie jak korona. Bardzo dobrze jest mieć energię poruszającą się w zdrowy sposób w wyższych partiach ciała. Istnieje również fizyczne wzmocnienie, które występuje z pompą podbródkową. Jest więc wiele korzyści i jest to praktyka warta uczenia się i doskonalenia z biegiem czasu. Po prostu zacznij powoli i rozwijaj się bardzo stopniowo.
Kiedy zakończymy naszą dynamiczną sesję jalandhary, poczujemy się naładowani energią i możemy chcieć poświęcić dodatkową minutę lub dwie, aby pogrążyć się w medytacji. Jest to bardziej energetyzacja praniczna niż fizyczna, chociaż obie mogą być obecne po wykonaniu kumbhaki z głową kręcącą się w ten sposób przez kilka minut. Więc poświęć kilka minut, aby się uspokoić, kiedy zaczniesz medytować. Może opóźnij rozpoczęcie mantry o kilka minut, jeśli poczujesz taką potrzebę. Upewnij się, że zaczynasz mantrę bez wysiłku, jak pierwotnie poinstruowano, i postępuj zgodnie z prostą procedurą medytacji, jak zawsze. Przejdziemy od wysokiej energii pranicznej do głębokiej ciszy. Mieszanie tych dwóch jest bardzo silne i będzie innym rodzajem doświadczenia w medytacji. Jest to ostateczna kultywacja kumbhaki pompy podbródkowej, łącząca ostateczny spokój głębokiej medytacji. W naszym układzie nerwowym narodzi się nowy rodzaj świetlistej pełni, która podąży za nami w naszą codzienną aktywność. Będziemy więc zarówno cichą błogością, jak i ekstatycznym blaskiem wydarzającym się w tym samym czasie.
Guru jest w Tobie.